Wąchock - Starachowice

Date 2016-08-04
Distance 19.6 km12.2 mi
Duration 5h:13m
Photos 47

Map Explore

Photos

Chart (Mouse wheel zooms in)

Story

W Wąchocku powstała fabryka filiżanek dla leworęcznych. Mają uszko z lewej strony.

Dziś nie na ilość a na jakość. Najpierw Wąchock, który słynie z dowcipów, opactwa Cystersów i sztabu powstania styczniowego (1863 przeciwko ruskim). Dowcipy Wąchock obrócił na własną korzyść i stworzył aleję z wmurowanymi dowcipami i pomnik sołtysa. Niedawno odbudowano zalew na rzece Kamiennej, stworzono wokół piękną drogę spacerową, a przy tamie wypasione centrum aktywności - duży plac zabaw, siłownia pod chmurką, skatepark i kilka boisk do różnych sportów.

Opactwo jest czynne, ale mimo to dostępne do zwiedzania. Z wyznaczonych godzinach u wejścia zjawia się mnich-przewodnik i oprowadza snując opowieści. Najprzyjemniejszym pomieszczeniem jest kameralny kapitularz, gdzie obradowała kapituła czyli "zarząd". Duże wrażenie robi bogato zrobiony kościół, zwłaszcza malowane łukowe sklepienia.

W Starachowicach w ostatniej chwili załapałem się na zwiedzanie dawnej huty. Pani przewodniczka dwie godziny oprowadzała nas po zakładzie, tłumacząc jak przebiegała praca w hucie. Wielki piec robi wrażenie. Piec pracował prawie bez przerwy o 1899 do 1963 roku, a większość prac była wykonywana ręcznie - ładowanie wagoników rudą zasypywanie pieca od góry, spust surówki od dołu, wszystko w temp. 1000-1600 stopni.

Na dokładkę na terenie huty zorganizowano wystawę śladów dinozaurów, odkrytych w górach Świętokrzystkich.

Polecam oba miasta, zarówno opactwo jak i huta są warte odwiedzenia :)

Comments